Wodniak jądra
Wodniak jądra jest to stan, w którym dochodzi do nagromadzenia się płynu surowiczego między osłonkami jądra. Do tej sytuacji dochodzi na skutek nadmiernego wytwarzania bądź zaburzonego wchłaniania płynu przez osłonki jądra.
Duża objętość płynu w mosznie może powodować trudności przy chodzeniu, dolegliwości bólowe. Płyn wpływa niekorzystnie na wytwarzanie plemników, w przypadku długotrwałego ucisku może prowadzić do zmniejszenia lub nawet zaniku jądra i obniżenia płodności.
Najczęstsze przyczyny
- stan zapalny jądra bądź najądrza
- uraz moszny
- operacja przepukliny pachwinowej
- inne operacje w obrębie jamy brzusznej
- operacja żylaków powrózka nasiennego
Przygotowanie do zabiegu
- Kwalifikacja do zabiegu odbywa się podczas wizyty urologicznej.
- Należy wykonać USG moszny (badanie w ofercie Kliniki).
- Wskazana jest depilacja okolic intymnych.
- Przed zabiegiem należy zgłosić ewentualne przyjmowanie leków zmieniających krzepliwość krwi oraz stwierdzone zaburzenia krzepnięcia i uczulenia na leki.
Przebieg zabiegu
Skóra moszny jest znieczulana za pomocą maści zawierającej środek znieczulający miejscowo w dużym stężeniu dzięki czemu zabieg jest praktycznie bezbolesny. Następnie skóra jest dezynfekowana. Cały proces odbywa się w warunkach sterylności, z użyciem jednorazowych narzędzi. Pod kontrolą liniowej głowicy ultrasonograficznej za pomocą igły lekarz wykonuje punkcję (nakłucie przez skórę moszny) i ewakuuje wodniaka jądra.
Pierwsze dni po zabiegu / zalecenia
W pierwszej dobie po zabiegu może wystąpić niewielkie krwawienie z miejsc wkłuć, dlatego zalecane jest stosowanie jałowych opatrunków wkładanych do obcisłej bielizny. Przez pierwsze kilka dni skóra moszny może być zaczerwieniona nieco bolesna, obrzęknięta oraz wrażliwa, a miejsca wkłuć pokryte będą strupkami. Czasami powstają małe zasinienia spowodowane wbiciem igły, mijają one jednak po 5-7 dniach od zabiegu. Lekarz wykonujący zabieg odpowie na wszystkie pytania dotyczące zaleceń po zabiegu i udzieli dokładnych wskazówek dotyczących postępowania pozabiegowego.